Elevatör (gövde-kolon-kova) İmalatı

Elevatör (gövde-kolon-kova) İmalatı

Elevatör Nedir?

Tahıl gibi ambalajsız yüklerin bir düzeyden başka bir düzeye taşınmasında, bu maddelerin olabildiğince dar bir alandan en kısa zamanda kaldırılması gerekir. Bu tür taşıma, elevatörlerle sağlanır.
Çeşitli elevatörler başlıca şu gruplarda toplanabilir: Kovalı; pnömatik; zincirli; ARKHİMEDES burgulu. Bu elevatörler, tahılın yanı sıra, DÖKME YÜK TAŞIMACILIĞi’nın öteki alanlarında da kullanılır.’

Kovalı elevatör: En yaygın elevatör türüdür ve tahıldan kireçtaşma kadar birçok dökme yükün taşınmasında kullanılır. Bu elevatörlerin kaldırma kapasiteleri ve yükseklikleri çok çeşitlidir; 3 m yüksekliğe saatte 2 tondan, 60-90 m yüksekliklere saatte 2 000 ton kapasiteye kadar değişir. Kullanılan elevatör ile taşınacak maddenin uyuşması çok önemlidir. Bu uyuşma, bir merkezkaç ya da pozitif boşaltma birimi kullanılarak sağlanır. Merkezkaç sistemli makinalarda, taşınan madde kovadan, kovanın izlediği eğime teğet olarak doğal kuvvetlerle boşalır. Pozitif boşalt-malı makinalardaysa, kovalar, boşaltma noktasında ters döner. Kovalar zincir ya da kayışla taşınır. Merkezkaç boşaltmalı sistemlerde çoğunlukla kayış, ikinci sistemde ise zincir (büyük birimler için iki zincir) kullanılır.

ELEVATÖR GÖVDE 

 

ELEVATÖR KOVA