Spor Tesisleri

Kapalı Halı Saha Yapımı

Kapalı Halı Saha Yapımı

Kapalı halı sahalar genellikle boyut olarak 30m x 50m ile 20m x 40m uygulanan sahalardır. 30m x 50m olarak uygulanan ölçüler kapalı halı sahalar için en ideal ölçülerdir. Belirtilen ölçülerde üretilen kapalı halı sahalarda 7 x 7 kişilik takımlarla rahatça maç yapmak idealdir.

Kapalı halı saha yapımında uygulanmakta olan en önemli özelliklerden biri çelik konstrüksiyon uygulamasıdır. Doğal şartlara mukavvemet gösterebilemsi için kapalı halı sahaların üretiminde çelik konstrüksiyon kullanılmaktadır. Bazı durumlarda maliyeti azaltmak isteyen firmalar çelik konstrüksiyon kullanmaması durumunda çatı çökmelerine sebep olmaktadır. Demirhan Tel Çit Sistemleri ve Spor Sahaları olarak siz müşterilerimizi her daim doğru yönlendirmekten mutluluk duymaktayız.

 

Kapalı Halı Saha Yapımı Fiyatları

Kapalı halı saha yapımı fiyatları kullanılacak olan malzemeye ve ebatlara göre değişkenlik gösterebilir, güncel ve net fiyat almak için lütfen iletişim adresinden bize ulaşınız, profesyonel ekibimiz en hızlı şekilde sizlere geri dönüş yapacaklardır.

Kapalı Halı Saha Nedir?

Yapılacak olan çeşitli müsabakalar, bazen hava koşulları nedeniyle ertelenmekte ya da iptal edilmektedir. Kapalı halı saha, yapılmakta olan spor faaliyeti sırasında oluşabilecek olan uygunsuz hava koşullarından sporcuların ve seyircilerin etkilenmemesi amacıyla oluşturulmuş bir mekândır. Açık halı sahadan tek farkı üzerine gerilmiş ağ olan bu sahalar, yağmur, kar gibi çeşitli doğa olaylarından etkilenmemeleri ve soğuk kış aylarında oyuncuların müsabaka içerisindeki performanslarının düşmesini engellemesi sebebiyle oldukça işlevlidir. Bu sahaların yapımı da oldukça yorucudur. Kapalı halı saha yapımı sırasında sporla alakalı birçok etik kurala da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kapalı halı saha yapımı 7 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar hatıl kazısının yapılması, betonarme hatıl kazısının yapılması, sahanın yapımında kullanılacak olan demir borular ve tel çit işlerinin bitirilmesi, mıcırların serilmesi ve sıkıştırılması, aydınlatma direğinin konulması, yerleştirilmiş olan aydınlatma direğinin elektrik tesisatının yapılması ve sahanın üstünde bulunacak olan kapatma ağının gerilmesi şeklinde gerçekleşmektedir.

İlk aşama olan hatıl kazısının yapılması sırasında iş makineleri kullanılmaktadır. Kazılan yerden çıkan fazla topraklar iş sahasından uzaklaştırılarak ikinci aşamaya geçilir.
İkinci aşama betonarme hatıl kazısının yapılmasıdır. Bu aşamada betondan oluşan kalıplar toprağın altına dökülerek üzerine çakıl doldurulur.
Üçüncü aşamada saha yapımında kullanılacak olan demir borular kaynatılır ve dikme şeklinde tutturulur. Daha sonra alt kısımdan, orta kısımdan ve üst kısımdan yerleştirilir. Yerleştirilmiş olan demirlerin etrafına PVC kaplamalı demir teller geçirilmektedir. Bu demirlerin etrafına geçirilecek olan PVC kaplamalı teller de oldukça kaliteli olmak zorundadır. Olası bir tehlikeye karşı, bu işlemler yapılırken denetleyici bir kişinin alanda bulunması gerekmektedir. Demir tellerin geçirilmesi işlemi de sonlandırıldıktan sonra bu tellerin esnemesini engellemek maksadıyla 3 sıra boyunca çelik bir halat tellerin etrafından geçirilir ve sahanın montajlanması tamamlanmış olur.
Dördüncü aşamada biten montaj işleminin üzerine mıcır serilir ve sıkıştırılır. Mıcır, iki aşamadan oluşan bir makine ile serpiştirilmekte daha sonra da sıkıştırılmaktadır. Mıcırın sıkıştırması ne kadar iyi yapılırsa sahanın kalitesi de o oranda artmaktadır. Mıcır, ikinci kez sıkıştırıldıktan sonra saha, halı haline getirilir. Sahanın taslağı hemen hemen oluştuktan sonra beşinci aşamaya geçilir.
Kapalı halı saha yapımında beşinci aşama ise saha içerisindeki aydınlatma direğinin yapım aşamasıdır. Hazırlanan bir kalıp içerisine aydınlatma direğinin dikilmesi için bir adet boru koyulur ve çeşitli ekipmanlarla kalıp içerisine sabitlenir. Kalıbın içerisine sabitlenen demirin temeline hazır beton dökülerek iyice sağlamlaşması beklenir.
Altıncı aşama, hazırlanmış olan aydınlatma direğinin içerisindeki elektrik tesisatının ayarlanmasıdır. Oyun oynanan alana yeteri kadar ışık verilmesi zorunlu olduğundan dolayı, her bir aydınlatma direğine en az 3, en fazla 6 adet aydınlatıcı projektör konulmaktadır.
Kapalı halı saha yapımında yedinci ve son aşama ise üst kısımdaki kapatma ağının çekilmesidir. Bu ağın yapımında ise ithal paraşüt ip kullanılmaktadır.